Často kladené otázky o závlahových systémoch


Spotrebujem s použitím automatického zavlažovacieho systému viac vody ako doteraz?

Nie. Práve naopak vodu ušetríte. Nemusíte sa obávať prepolievania rastlín, prestrekov plôch, ktoré si neprajete zalievať a ani úniku vody z hadice, v prípade, ak sa zabudne vypnúť voda…
Okrem toho čidlo zrážok zabezpečí vypnutie závlahy, až pokým sa z čidla po daždi nevyparí voda, rovnako ako aj z pôdy.


Je pravda, že automatický systém šetrí čas?

Áno. Už nebudete musieť míňať ani minútu Vášho času na polievanie trávnatých plôch a výsadieb hadicou, ale môžete ho využiť na relax a zábavu vo Vašej záhrade, ktorá má predsa slúžiť hlavne pre tento účel.
Zavlažovací systém vo Vašej záhrade pracuje automaticky vždy za Vás, a to aj v prípade, keď nie ste doma.


Bude automatický systém zavlažovať rovnako kvalitne ako ja?

Áno. Avšak odvedie ešte omnoho lepšiu prácu. Odborne navrhnutý systém zabezpečí rastlinám aj trávniku rovnomernú a presne požadovanú závlahovú dávku, pričom berie ohľad na rozdielnu potrebu vody pre jednotlivé časti Vašej záhrady.
Veľkou výhodou je, že závlaha môže pracovať v noci, a tým prináša úsporu vody kvôli menšiemu výparu a menšiemu vplyvu vetra. Ďalej je pozorovateľný lepší vplyv na rastliny, pretože pri zavlažovaní nevzniká šok z veľkého teplotného rozdielu vody a teploty zavlažovaných rastlín; vhodnejšie podmienky na zdroji vody, ak ním je vodovod.


Úhrn zrážok v našej oblasti je cca 400 mm za rok a viac. Určite potrebujem automatický závlahový systém?

Ak prší pravidelne každý druhý deň rovnaké množstvo vody, potom zavlažovací systém pravdepodobne nepotrebujete.
Avšak samozrejme ako všetci vieme príroda takýmto spôsobom nefunguje a jediná možnosť, ako zabezpečiť zdravé podmienky pre rast Vašej záhrady, je pravidelná dodávka určeného množstva vody. Okrem toho počas období sucha dokáže aj niekoľkodňové sucho zapríčiniť nenapraviteľné škody.


Ušetrím peniaze, ak si systém nainštalujem sám?

Nie. V skutočnosti sa Vám systém v dlhodobej prevádzke môže veľmi predražiť. Profesionálna realizačná firma Vám navrhne najvhodnejší systém, ktorý šetrí vodu aj elektrickú energiu. Popritom dbá na správne rozmiestnenie postrekovačov a rozdelenie do sekcií podľa kapacity vodného zdroja. Určite sa vyvaruje chybám pri inštalácii - inštalácia potrubia, montáž ventilov a postrekovačov, napojenie ovládacej jednotky na zdroj el. energie - t.j. chybám, ktoré Vám môžu následne priniesť ďalšie zbytočné náklady.
Skúsená inštalačná firma zaistí inštaláciu rýchlejšie, s menšími rušivými zásahmi do záhrady a poskytne Vám záruku na svoju prácu.


Bude zložité systém ovládať?

Realizačná firma pre Vás zvolí adekvátnu ovládaciu jednotku a uloží do nej hodnoty podľa potreby.
Následne Vám vysvetlí, ako si uložené dáta v prípade potreby môžete ľahko upraviť. Taktiež dostanete návod na použitie v slovenskom alebo v českom jazyku, v ktorom je krok za krokom popísaný celý postup programovania.


Aké množstvo vody a aký tlak je potrebný na prevádzku systému?

Minimálny tlak, ktorý umožňuje spoľahlivý chod systému je 2 atm na koncových prvkoch systému, čo znamená, že na zdroji vody by mal byť zabezpečený minimálny tlak 3 atm, v lepšom prípade však 4 atm. Odporúčame vyhnúť sa napájaniu na záhradné kohútiky s malým profilom, ktoré obmedzujú prietok vody a kvôli dlhému prívodu vody v malých profiloch zapríčiňujú aj vysoké straty tlaku vody. V prípade napojenia na vodovod Vám odporúčame napojenie systému tesne za vodomerom.
Minimálny prietok pre optimálny návrh systému sa pri záhradách o výmere cca 500 - 700m2 pohybuje okolo 0,6 –0,7l/s. Čím vyšší prietok je k dispozícii, o to lacnejší systém je možné navrhnúť. V prípade studní, ktorých výdatnosť je nižšia alebo nedostatočná je rozumnou voľbou inštalácia zásobnej nádrže.
V každom prípade Vám odporúčame zveriť návrh celého systému profesionálom – môžte sa obrátiť na skúsenú inštalačnú firmu, poprípade na nás.